Pradžia | Forumas

Nardymo įranga

Daugelis mano, jog laisvojo nardymo (freediving) įranga paprasta, mažai kuo besiskirianti nuo povandeninio medžiotojo ar nardytojo įrangos (kostiumai, lastai, kaukės...). Bent jau taip gali pasirodyti iš pradžių, rimtai šiuo sportu nesusidomėjus. Deja, tiesa visai kitokia. Vienas pagrindinių laisvojo nardytojo tikslų – pasiekti didesnius gylius ir išbūti ten kuo ilgiau. Kiekvienas rankos mostelėjimas, ar mostas lastu eikvoja energiją, o kartu ir deguonį, todėl svarbu, kad fridaiving‘u užsiimantis žmogus jaustųsi maksimaliai komfortiškai. Tam reikalingi specializuoti lastai, kaukė, vamzdelis, kostiumas, svoriai bei kita papildoma įranga.

 

Kostiumas

Freedivingui skirtas kostiumas neturi varžyti judesių, turi prie kūno priglusti taip, lyg būtų „antra oda“. eliossuit_400Pasaulyje geriausiai žinomas vardas, susijęs su freediving‘u – „Elios Sub“ (www.eliossub.com). Deja, Lietuvos nardymo parduotuvėse šių kostiumų įsigyti neįmanoma. Galima susisiekti su gamintojais ir už sąlyginai nedidelę kainą (700-1000 Lt) užsisakyti kostiumą, kuris būtų pasiūtas pagal mūsų kūno išmatavimus (custom made). Fridaiverio tikslas – jaustis šiltai ir komfortiškai, todėl prieš įsigijant šiam sportui tinkamą kostiumą turime būti tikri, kad jame jausimės šiltai ir patogiai. Žinant Lietuvos klimatą rekomenduojame pasirinkti 7mm neopreno storio kostiumą.

Su juo bus šiltą ir pavasarį ir rudenį. Kojines bei pirštines rekomenduojama rinktis bent 5mm storio. Galite išgirsti, jog „per akis“ ir 5mm neopreno storio, tačiau tai nėra visiška tiesa. Sunku bus susilaikyti nepanėrus į skaidrų vandenį, kai Lietuvos ežerų augalija ir dumbliai baigia bujoti, o vandens temperatūra siekia 12-14 laipsnių šilumos. Su 7mm kostiumų tokios temperatūros vandenyje drąsiai galima išbūti 2-3 valandas, tuo tarpu su 5mm kostiumu pajusime pirmus „vėsumo“ pojūčius po valandos.

 

Lastai (plaukmenys)

Geri lastai (arba monolastas) - didelis pagalbininkas fridaiveriui. Jie padeda mažesnėmis energijos sanaudomis panerti giliau, nuplaukti toliau. Dažniausiai naudojami ląstai – Gara 3000 serijos "pelekai". Žinoma, tinka ir kiti ilgi, pvz., Omer, Beuchat ar kitų firmų, skirtų pov. medžioklei. Kojos pėda laste turi jaustis laisvai. Reikia turėti omenyje, kad atvėsus orams norėsis užsidėti ir storesnę kojinę, pvz., 7mm, todėl numatykite tai ir pirkite bent 2-3 dydžiais didesnius lastus nei jūsų kojos dydis.

 

Kaukė ir vamzdelis

Renkantis kaukę, atkriepkite dėmesį į jos tūrį (dydį). Kuo ji mažesnė, tuo lengviau bus sulyginti slėgį. Neriant gilyn slėgis slegia kaukėje esančią oro ertmę, todėl didesnei kaukei Jums reikės sueikvoti daugiau oro, norint joje išlyginti slėgį. Kuo mažesnis kaukės tūris, tuo mažiau oro reikės slėgio išlyginimui. Atkreipkite dėmėsį, kad mažo tūrio kaukės gerai tinka laisvajam nardymui, bet nelabai pritaikytos povandeninei medžioklei, kur gylis nėra didelis, tačiau matomumas reikalingas kuo geresnis. Povandeninėje medžioklėje rinkitės plataus matomumo kampo kaukes.

Vamzdelis turėtų būti „minkštas“, kad kuo mažiau priešintųsi ir trukdytų neriant. Neriant vamzdelį būtina išspjauti, nelaikyti burnoje. Tai saugumo technikos sumetimais.

 

Svoriai. Svorių Diržas

Svarbiausia, kad svoriai, neriant gilyn, nenuslinktų nuo Jūsų klubų. Tai pat atkreipkite dėmesį į jų kiekį. Reikia dėti tiek, kad panėrus į dažniausiai nardomą gylį būtų neutralus plūdurumas. Pavyzdžiui, jeigu nardome iki 5 metrų, svoriai turi būti sureguliuoti taip, kad tokiame gylyje mes nei skęstume nei kiltume.

 

suunto_d3_220_250Aksesuarai

Nerti be peilio rizikinga. Peilis turi būti patogus laikyti rankoje, greitai ir lengvai pasiekiamas iškilus ekstremaliai situacijai.

 

Nardymo kompiuteris

Populiariausi fridivingui skirti nardymo kompiuteriai – „Suunto D3“. Jis kainuoja apie 700Lt. Nerdami su šiuo pagalbininku visada žinosime panerimo trukmę, vandens temperatūrą, gylį, o išlipę iš vandens galėsime peržiūrėti panerimų istoriją.