Pradžia | Forumas

Kokius plaukmenis pasirinkti povandeninei medžioklei?
2008 10 14   Komentarai ( 3 )

Pamėginkime apsispręsti: kokie plaukmenys tinkamiausi povandeninei medžioklei. Išsiaiškinkime palaipsniui. Pirmiausiai apsispręskime, kokius plaukmenis pasirinksime pagal kaliošo tipą: su atviru kulnim (su dirželiais) ar uždaru kulnim?


Jeigu planuojame medžioti upėse, (deja pas mus to daryti nevalia) kur stipri srovė mus nuolat neš žemyn ir turėsime kojomis mosikuoti tik tam, kad laikytis krypties – galime apsistoti ties plaukmenimis su atviru kulnu, kurie patogūs naudojant batus. Su batais bus nebaisu žingsniuoti krantu atgal į savo stovyklavietę arba prie palikto automobilio. Atviro kulnies tipo plaukmenys dar gali praversti šaltuoju metų laiku didesnės išmieros pėdos savininkams, kuomet jų pėda su storesne kojine netelpa į maksimalios išmieros uždaro kulnies tipo plaukmenis.

Visais kitais atvejais pirmenybę reikia skirti plaukmenims su uždarais kulnais (pvz., Picasso Black, Omer Millenium, Beuchat Mundial Sport ir pan.). Pabandykime argumentuoti kodėl?

1. Mūsų kojos jaučiasi patogiau ir komfortiškiau plaukmenyse su uždaru kulnu, taip vadinamame „kalioše“. Koja susilieja su plaukmeniu, nesiblaško jame, komfortiškai apspausta, todėl mažesnė tikimybė, kad sutrauks mėšlungis.  Plaukmenys tampa mūsų kūno dalimi, kas labai svarbu medžiojant ilgesnį laiką.

2. Plaukmens uždaru kulnim aptakumas geresnis, todėl „irkluoti“ jais žymiai lengviau. Nėra jokių išsikišimų, papildomų konstrukcijų kurios dažnai pasitaiko „scubiniuose“ plaukmenyse. Uždaro kulno plaukmenys kur kas efektyvesni.

3. Medžiodami tankioje žolėje, melduose ar tarp kelmų sutaupysime nervines ląsteles, nes uždaro tipo plaukmenyse nėra jokių detalių (pvz., dirželio reguliatoriai), kurios gali kabintis už įvairių objektų vandenyje. Galų gale su jais mažesnė galimybė stipriai įsipainioti tinkle.

4. Uždaro kulnies tipo plaukmenys lengvesni nei atviro kulno plaukmenys.foto2_243

5. Plaukmenys uždaru kulnu nesukelia jokio garso, kas pasitaiko plaukiant su atviro kulno plaukmenimis.

Taigi, pirmas apsisprendimas baigėsi. Dabar kitas etapas.
Dabar reikia nuspręsti į ką reikia atkreipti dėmesį pasirenkant konkretų plaukmenų modelį. Svarbiausia nepapulti į reklamos spąstus, nesirinkite ryškių spalvų plaukmenų, jūs gi ne pamaiva diver'is, jūs - medžiotojas.  Nesigundykite nieko vertomis detalėmis, tokiomis kaip spyruoklės, amortizatoriai, skeltukai ir t.t. apginkluotais plaukmenimis. 

Į ką turime atkreipti dėmesį norint sutaupyti energiją ir išvystyti maksimalų greitį.

1. Atliktų bandymų metu buvo tiriama, kokiu kampu pėdos atžvilgiu žemyn lenkta mentė dirba efektyviausiai ir mažiausiai eikvojama energijos. Pasirodo apie 15 laipsnių kampas ženkliai sumažina blauzdos ir pėdos raumenų bei raiščių apkrovimą, o tai ypač aktualu plaukiojant keletą valandų be pertraukos. Šis efektas vadinamas mentės „lūžiu“.

2. Geras plaukiko energijos taupymo efektas išgaunamas tinkamai parenkant mentės kietumą (standumą). Pasirenkant mentės kietumą būtina atsižvelgti į šiuos tris parametrus: plaukiko fizinį pajėgumą, jo svorį ir numatomą darbinį gylį. Kuo visi šie paminėti parametrai aukštesni, tuo kietesnes mentes galima rinktis. Šiandien menčių gamyboje naudojamos įvairios, aukštųjų technologijų dėka sukurtos medžiagos -įvairūs plastikai, stiklo, anglies, Kevlaro audiniai. Paimta į rankas ir lenkiama, kokybiškai pagaminta mentė turi tolygiai linkti nuo pat pagrindo iki paties galiuko. Daugelis pigių, serijiniu būdu gaminamų menčių lenkiant linksta tik per patį vidurį, tokia mentė "nedirbs" efektyviai vandenyje o "dirbsite" jūs. Išmintinga yra įsigyti tik kaliošus o po to užsisakyti pageidaujamas mentes pagal savo poreikius ir "kišenę". Pasaulyje ir mūsų kraštuose žinomas kokybiškų menčių gamintojas -Specialfins Ltd. (žr. www.freediving.lt/page-m50s251.html )

Daugelis medžioklei skirtų plaukmenų yra išardomi (Omer, Beuchat, Picasso), kas leidžia išimti esamą mentę ir pasikeisti ją į kitą, pageidaujamos medžiagos, ilgio/pločio bei standumo. Taigi, jeigu medžiotojo fizinis pasiruošimas nelabai geras, arba planuojama medžiokle nedideliuose gyliuose, verta įsidėti „minkštesnes" bei trumpesnes mentes. Jeigu planuojame medžioklę didesniuose gyliuose, nereikės plaukti didelių nuotolių paviršiuje, tuomet rekomenduotina pasirinkti „kietesnes“, ilgesnes mentes. Tokiu būdų turėdami skirtingas mentes per labai trumpa laiką galime pritaikyti savo plaukmenis numatomoms medžioklės sąlygoms.
foto6_156foto7_157foto8_138Komentuoti

Vardas:

El. paštas:

Šalis:

Miestas:

 Komentarų skaičius: 3