Pradžia | Forumas

Ne tik imti bet ir duoti...
2009 10 05   Komentarai ( 4 )

Neretai mes, medžiotojai, skundžiamės, kad mūsų medžioklės geografija Lietuvoje labai suvaržyta - iš šalyje esančių daugiau nei 2000 ežerų ir ežerėlių tik dešimtyje esame legalus. Žinoma, palikta galimybė tartis, derėtis su nuomininkais. Daugelis į šią galimybę numoja ranka, tačiau kiti tariasi, ir žiūrėk pavyksta susitarti. Džiugu, kad ne visi vandenų nuomininkai nusistatę prieš mus ir nevertina povandenininkus stereotipiškai. Vis gausėja tokių, kurie suvokia, kas yra povandeninė medžioklė, nebežiūri į mus kaip į vandenų siaubėjus. Daugelis jau supranta, kad saugotis reikia gaudančių tinklais, elektra ar kitomis „masinio naikinimo priemonėmis“, o ne povandenininkų. Kalbėtis reikia, nes tik kalbantis įmanoma su vienokiomis ar kitokiomis išlygomis, arba netgi be jų, susitarti.

Forume buvau anksčiau minėjęs, kad turiu leidimą medžioti vienos Žemaitijos MŽD tvenkinyje, dabar panorau „užmesti meškeres“ ir kitame, seniai mano nusižiūrėtame išnuomotame tvenkinyje. Įvyko pokalbis su tvenkinio nuomininku, papasakojau išsamiau apie povandeninės medžioklės subtilybes, nuraminau, kad medžiosiu tik esant tinkamam matomumui, t.y. pagrinde rudenį. Turėjau dar vieną kozirį, kurį rekomenduoju ir jums, kuris ir nulėmė mūsų galutinį susitarimą – įžuvinimą  mainais už teisę medžioti šiame tvenkinyje.

Ši mintis man kilo tuomet, kai po ilgų paieškų, su kolegos pagalba pavyko rasti Lietuvoje įmonę, kuri veisia ir įžuvinimui parduoda starkių ir europinių šamų mailių (nepainiokite su kanaliniais šamukais, kurie užauga tik iki kelių kilogramų svorio). Siūlančių karpių, amūrų, lydekų, lynų ar karosų mailių apstu, tačiau mane domino būtent starkių ir šamų mailius. Nežinau kodėl, bet šioms žuvims jaučiu kažkokią ypatingą pagarbą... Pasirodo ši įmonė randasi Garliavoje, šalia Kauno, todėl neužilgo ten nuvykau. Maloni pažintis su energingu jaunuoju ūkininku Karoliu, kuris, pasirodo, irgi tik ką „susirgo“ povandenine medžiokle, nuteikė optimistiškai. Karolis maloniai papasakojo apie ūkyje taikomą žuvivaisos technologiją, starkių ir šamų veisimo subtilybes, bei surengė mini ekskursiją po savo įmonę. Jo įmonė žuvivaisos verslą pradėjo visai neseniai, ir tik šiemet išaugintas pirmasis starkių ir šamų mailius. Pasak Karolio, rinkai diktuojant sąlygas, ateityje numatoma specializuotis vien tik starkių veisime ir tik šiemet, kad pilnai išnaudoti gamybinius pajėgumus, eksperimento tvarka buvo išauginta europinio šamo mailiaus partija. Pasirodo, analogiško ūkio, kur uždaroje sistemoje būtų veisiami starkiai, nerasime aplink 1000 km spinduliu ir tai Karoliui atveria neblogas verslo perspektyvas. Tokiu būdu užaugintas mailius būna sveikas, įžuvindami telkinį jūs kartu su mailiumi nepernešite užkrečiamų ligų, kurios vėliau gali turėti didelių neigiamų padarinių visam jūsų žuvies ūkiui.

Abu apgailestavome, kad tokios vertingos ir egzotiškos žuvys kaip starkiai ir šamai kolkas mažai tesudomino už Lietuvos valstybinių vandenų įžuvinimą atsakingas instancijas ir privačių vandenų nuomininkus. Gal tai ir sunkmečio padarinys, tačiau kaimynai latviai, pas kuriuos, anot žiniasklaidos, krizė gerokai gilesnė, žymiai atsakingiau žiūri į savo žuvies išteklių palaikymą ir užsakinėja mailių tūkstančiais. Šiemet latviai nupirko beveik visą Karolio šių metų starkių „derlių“ (apie 30 000 žuvyčių). 

 

 Taigi, sukirtome rankomis su tvenkinio nuomininku, veisyklos įkūrėju Karoliu ir kiek leido mano finansai, per du šimtai ūgtelėjusių šamukų ir pusšimtis starkiukų įsikūrė naujuose namuose – kelių hektarų tvenkinyje. Įdomu buvo stebėti kaip elgiasi žuvytės pirmą kartą atsidurę laisvėje. Starkiukai greitai įvertindavo suteiktas galimybes ir vikriai nerdavo slėptis į tamsias tvenkinio gelmes. Šamukai ilgai tyrinėdavo savo ūsais aplinką, ir kaip tikri vandenų karaliai neskubėdami pasukdavo gelmėn, kaikurie vėl grįždavo, gal padėkoti? Vėl tyrinėdavo aplinką, pakildavo į paviršių, pakol galiausiai įsidrąsinę dingdavo tamsoje.

Koks tai geras jausmas apimdavo visa tai matant. Suvoki, kad jiems bus nelengva kovoje už būvį. Ne visiems bus lemta užaugti ir tapti tikraisiais tvenkinio šeimininkais. Viliuosi, kad ir nedidelė tikimybė, bet man nardant, kada nors pavyks pamatyti savo akimis, kaip jiems iš tikrųjų sekasi...

Pasinaudokite ir jūs šia puikia galimybe, ar tai būtų derybos su nuomininku, ar tiesiog nuosavo telkinio įžuvinimas. Patikėkite, suteikti laisvę mūsų vandenų „vilko“ starkio ar jo didenybės Šamo mailiukui yra ne mažiau malonu nei sumedžioti  jo subrendusį gentainį laivėje.  

 

 

Visa informacija dėl mailiaus įsigijimo tel. 8 638 30027; www.starkiai.lt

 

 

Paruošė Vitalijus 

 

    

 Komentuoti

Vardas:

El. paštas:

Šalis:

Miestas:

 Komentarų skaičius: 4