Pradžia | Forumas

Povandeninės žūklės įranga - apžvalga
2008 04 01   Komentarai ( 3 )

Pradedančiam domėtis povandenine žūkle, dažnai būna sunku susigaudyti tarp terminų, reikalingos įrangos, skirtingų gamintojų. Dažnas sutiktas medžiotojas bandys įrodyti kad jo pasirinktas gamintojas yra geriausias. Atsirinkti tai, kas reikalinga, išties nėra lengva. Šiame straipsnyje pabandysime apžvelgti pagrindinius povandeninės žūklės aspektus ir pradmenis. Tikimės, jog tai galbūt padės kažkam sutaupyti, investavus į tinkamą įrangą iškart.

Povandeninės žūklės įranga


Kaukė

Tai tikriausiai svarbiausia įrangos dalis medžiotojui. Kaukė, kuri neteisingai „guli“ ant jūsų veido, rasoja, ne tik kad kelia daug nepatogumų, bet ir pavojų. Gerai matyti po vandeniu – raktas į medžiotojo sėkmę.

Išmeskite iš galvos gausybę skambių gamintojų pavadinimų. Išsirinkite kaukę, kuri tinka Jūsų veidui. Kadangi vienodų veido formų paprasčiausiai nebūna, geriausiai būtų apsilankyti nardymo reikmenų parduotuvėje ir tiesiog visas kaukes bandyti. Populiarus būdas nustatyti, ar kaukė yra tinkama yra toks: imate kaukę ir dedate ją prie veido. Kaukė turi patogiai priglusti. Tada švelniai įtraukiate oro per nosį, ir kaukę pritraukia. Pažiurėkite žemyn – kaukė turi nekristi. Jeigu kaukė krenta, vadinasi ji jums netinka. Nepamirškite įsitikinti, ar patogu suimti savo nosį, kadangi to jums prireiks neriant, norint išlyginti slegį savo ausyse.

Jeigu planuojate nerti į didelius gylius (giliau nei 20 metrų), turėtume rinktis mažesnio tūrio kaukę – išlyginti slėgį joje bus daug lengviau. Tiesa, šių kaukių minusas tame, jog jų matomumo zona yra labai siaura. Priešingai, jeigu planuojate medžioti nedideliuose gyliuose, galite sau leisti įsigyti didesnio tūrio kaukę – matomumo zona bus žymiai platesnė. Nepamirškite – medžioklėje gerai matyti didelis privalumas.snorkel_220

Įsigijus kaukę, gali būti, jog susidursite su rasojimo problema. Populiarus metodas yra paspjaudyti ant kaukės stiklų iš vidaus, patrinti, ir išplauti kaukę vandeniu. Kitas būdas yra ištrinti stiklus dantų pasta. Vienas iš šių būdų jums tikrai pravers, o ne visos kaukės ir rasoja.

Vamzdelis

Viskas ko jums reikia, tai paprasčiausio J formos vamzdelio. Stenkitės vengti vamzdelių su vožtuvais ar kita atributika – jie veikia, bet dažnai sugenda tada, kada to mažiausiai tikitės, o ir po vandeniu kelia papildomą pasipriešinimą neriant. Įsitikinkite kad kandiklis patogus, ir nespaudžia dantenų. Omer Zoom vamzdelių serija yra pakankamai populiari tarp medžiotojų.

Kostiumas

Dar vienas ypač svarbus komponentas. Jūsų nardymo kokybė labai priklausys nuo to, kaip gerai jausitės vandenyje. Ar jums nešalta, ar jūsų judesių nevaržo nepatogus kostiumo sukirpimas. Ypač svarbu neriant yra nesušalti. Šiltas kostiumas užtikrins ilgesnius panėrimo laikus ir malonesnę medžioklę. Šlapi kostiumai nardymui paprastai veikia tokiu principu – jie įleidžia šiek tiek vandens tarp medžiagos ir kūno. Kūnas vandenį sušildo, o kostiumas neleidžia tam vandeniui smarkiai cirkuliuoti.

kostiumas_254Visi kostiumai yra siuvami iš neopreno, medžiagos kuri ypatingai teigiamai plūdri. Tai reiškia, kad norint su kostiumu panerti, jums prireiks svorių sistemos. Plačiau apie svorius kiek vėliau.

Kostiumai siuvami keletos dydžių arba pagal individualius matmenis. Storiai vyrauja nuo 3 mm iki 9 mm. Lietuvos vandenims, jei planuojate turėti tik vieną kostiumą, rekomenduojame rinktis 7 mm kostiumą. Be abejonės, kuo storesnis kostiumas, tuo daugiau svorių jums reikės, norint pasinerti.

 

Plaukmenys (lastai)

Rinkoje yra tikrai nedidelis ilgų lastų pasirinkimas. Būtent ilgi lastai reikalingi medžiojant. Didesnis greitis judėjimo greitis leis ilgiau būti ten, apačioje. Jeigu planuojate medžioti iki 20m gylije, ieškokite minkštų lastų. Bet svarbiausia – kaip fiksuojasi koja. Šiek tiek spaus – ir turėsite skausmingų pritrinimų, bus per laisvi, tikėtina kad lastą pamesit. Visi fridaivingui, o tuo pačiu ir medžioklei skirti lastai yra „uždaru“ kulnu. Todėl šio tipo lastai dėvimi su neopreno kojine ant kojos. lastai_225Nepamirškite to matuodamiesi lastus!

Populiarūs lastai medžioklei:

  • Picasso black teams
  • Omer Millenniums
  • Cressi Gara 3000 ir 2000

Svorių diržas

Svorių diržas yra reikalingas norint panerti. Kadangi žmonės yra skirtingų ūgių, svorių ir figūrų, o tuo pačiu ir jų kostiumai, kiekvienam žmogui reikalingas individualus svoris, kompensuosiantis kostiumo plūdrumą. ˇinoma, priklauso nuo gylių, į kuriuos nardoma, tačiau medžiotojas turėtų reguliuotis diržą taip, kad bent jau iki 6 metrų gylio būtų teigiamai plūdrus. Incidento atveju, netekusį sąmonės medžiotoją kostiumas iškeltų į paviršių (su sąlyga jog jis negiliau 6 metrų). Nepersistenkit su svoriais! Yra žymiai lengviau panerti su ypatingai teigiamai plūdriu kostiumu, negu iškilti su ypač neigiamai plūdriu kostiumu. Dar plūdrumui pasitikrinti: pilnai iškvėpkite, plūduriuodamas paviršiuje – turite neskęsti.

Peilis

peilis_242Medžiotojo peilis atlieka dvi pagrindines funkcijas. Neleisti ilgai kankintis laimikiui, bei padėti išsipainioti iš kliūties (tinklo, medžio šaknų...) Stenkitės rinktis lengvą, mažą, aštrų peilį. Neinvestuokite į peilį daug – vistiek ne kartą jį pamesite. Populiarūs peiliai yra Omer Flat Hunt ir Picasso Tigre.

Pirštinės ir kojnės

Pirštinės yra skirtos apsaugoti jūsų rankas nuo šalčio bei įbrėžimų. Dažniausiai jos būna 3 mm storio. Kojinės būtinos nardant freedaivingo lastais uždaru kulnu. Populiariausi storiai yra 2 ir 3 mm. Kojinės smarkiai dėvisi. Todėl galite įsigyti ir keletą porų.

 

Šautuvas

Arbaletai – dažniausiai naudojami skaidriame vandenyje, užtaisomi specialiomis gumomis, dažniausiai šaudoma „kulka“. Yra specialių strėlių su trišakiais, tačiau jos naudojamos su trumpais arbaletais norint nušauti smulkesnę žuvį ar ungurį.

pirstines_100

Populiariausi arbaletai, naudojami Lietuvoje – „Seac Sub X-Fire“, „Omer Cayman, Excalibur“ serijų tipo šautuvai bei „Beuchat“ prekės ženklo.

Kada rinktis arbaletą, o kada pneumatinį šautuvą? Į šį klausimą atsakyti sunku, kalbant apie Lietuvos vandenis. Žinoma, jeigu nardome jūroje ar vandenyne, kur vandens skaidrumas siekia dešimt metrų ir daugiau – renkamės arbaletą. Nepaslaptis, kad Lietuvoje yra tik keli ežerai, kuriuose skaidrus vanduo visus metus, todėl populiariausias ginklas – pneumatinis šautuvas. Dažniausiai Lietuvos medžiotojai naudoja „Mares Cyrano“ arba „Cressi SL“ tipo šautuvus. Vidutinis ilgis ~50cm. Pneumatinį šautuvą patogu užtaisyti, galima keisti strėlės antgalius. Jeigu į žuvį gerai nepataikome, ją sužeidžiame, su arbaletu antrą syki į ją neiššausime. Tuo tarpu „pneumatą“ galime greitai užtaisyti iš naujo ir atlikti antrą šuvį. Reikia žinoti, jog kiekvienas medžiotojas sakys, jog jo šautuvas pats geriausias, nes juo buvo „paimti“ didžiausi trofėjai ir patirta daugiausiai įspūdžių, todėl apsispręsti turėsime patys.

Todėl prieš perkant šautuvą povandeninei medžioklei, pasitarkite su bendraminčiais, palaikykite rankose vienus ir kitus šautuvus, galiausiai paprašykite, kad kolega duotų pabandyti iššauti su vienu ar kitu ginklu.

 

cressi_377

 

Taigi, nardyti jūs pasiruošę. Nepamirškite įsigyti krepšio savo įrangai susidėti!

 

 

 Komentuoti

Vardas:

El. paštas:

Šalis:

Miestas:

 Komentarų skaičius: 3