Pradžia | Forumas

Povandeninės žūklės įranga

Pradedančiam domėtis povandenine žūkle, dažnai būna sunku susigaudyti tarp terminų, reikalingos įrangos, skirtingų gamintojų. Dažnas sutiktas medžiotojas bandys įrodyti kad jo pasirinktas gamintojas yra geriausias. Atsirinkti tai, kas reikalinga, išties nėra lengva. Šiame straipsnyje pabandysime apžvelgti pagrindinius povandeninės žūklės aspektus ir pradmenis. Tikimės, jog tai galbūt padės kažkam sutaupyti, investavus į tinkamą įrangą iškart.

 

Kaukė

Tai labai svarbi nardytojo įrangos detalė. Kaukė, kuri neteisingai „guli“ ant jūsų veido, rasoja, ne tik kad kelia daug nepatogumų, bet ir pavojų. Gerai matyti po vandeniu – raktas į medžiotojo sėkmę.

kauke_200Išmeskite iš galvos gausybę skambių gamintojų pavadinimų. Išsirinkite kaukę, kuri tinka Jūsų veidui. Kadangi vienodų veido formų paprasčiausiai nebūna, geriausiai būtų apsilankyti nardymo reikmenų parduotuvėje ir tiesiog visas kaukes bandyti. Populiarus būdas nustatyti, ar kaukė yra tinkama yra toks: imate kaukę ir dedate ją prie veido. Kaukė turi patogiai priglusti. Tada švelniai įtraukiate oro per nosį, ir kaukę pritraukia. Pažiurėkite žemyn – kaukė turi nekristi. Jeigu kaukė krenta, vadinasi ji jums netinka. Nepamirškite įsitikinti, ar patogu suimti savo nosį, kadangi to jums prireiks neriant, norint išlyginti slegį savo ausyse.

Jeigu planuojate nerti į didelius gylius (giliau nei 20 metrų), turėtume rinktis mažesnio tūrio kaukę – išlyginti slėgį joje bus daug lengviau. Tiesa, šių kaukių minusas tame, jog jų matomumo zona yra labai siaura. Priešingai, jeigu planuojate medžioti nedideliuose gyliuose, galite sau leisti įsigyti didesnio tūrio kaukę – matomumo zona bus žymiai platesnė. Nepamirškite – medžioklėje gerai matyti didelis privalumas.

Įsigijus kaukę, gali būti, jog susidursite su rasojimo problema. Naują kaukę rekomenduotina išplauti dantų pasta. Pasitaiko "kaprizingų" kaukių kurios rasoja ka bedarytum. Kraštutinis būdas, kuris efektyvus beveik visada - stiklų išdeginimas. Tačiau tai sudėtingesnė ir rizikinga procedūra, geriau paprašykite tai atlikti kolegą kuris tai yra jau daręs. Būtina nuriebalinti stiklus prieš kiekvieną nėrimą. Populiarus metodas yra sutepti stiklus iš vidaus seilėmis, gerai patrinti ir išplauti kaukę vandeniu. Kam tai nepriimtina, egzistuoja specialūs purškalai "antifog" tačiau juos puikiai atstoja paprasčiausio indų ploviklio lašas.

 

Vamzdelis snorkel_220

Viskas ko reikia, tai paprasčiausio J formos vamzdelio kuris neturėtų būti itin kietas ar pernelyg minkštas. Stenkitės vengti vamzdelių su vožtuvais ar kita atributika – jie veikia, bet dažnai sugenda tada, kada to mažiausiai tikitės, o ir po vandeniu kelia papildomą pasipriešinimą, triukšmą. Įsitikinkite kad kandiklis patogus, ir nespaudžia dantenų. 

 

Kostiumas

Dar vienas ypač svarbus ekipuotės komponentas. Jūsų nardymo kokybė labai priklausys nuo to, kaip gerai jausitės vandenyje. Ar jums nešalta, ar jūsų judesių nevaržo nekostiumas_254patogus kostiumo sukirpimas ar neteisingai parinktas jo dydis. Šiltas ir patogus kostiumas užtikrins ilgesnę ir malonesnę medžioklę. Medžioklei ir freedivingui išskirtinai naudojami dviejų ar vienos dalies šlapio tipo, atviros poros kostiumai.  Užsivelkami šlapiu būdu, muilo skiedinio pagalba tokie kostiumai tiesiog prilimpa prie kūno, nuo jo sušyla, neleidžia cirkuliuoti vandeniui suteikdami šilumos, komforto ir saugumo pojūtį vandenyje. 

Kostiumai siuvami iš neopreno, medžiagos kuri ypatingai elastinga, šilta ir teigiamai plūdri. Tai reiškia, kad norint su kostiumu panerti, jums prireiks svorių diržo. Plačiau apie svorio diržus kiek vėliau.

Kostiumai siuvami keletos dydžių iš ivairaus storio neopreno. Storiai vyrauja nuo 3 mm iki 11 mm. Lietuvos vandenims, jei planuojate turėti tik vieną kostiumą, rekomenduojame rinktis 7 mm kostiumą. Juo galėsite komfortiškai plaukioti nuo gegužės iki spalio mėnesio. Be abejonės, kuo storesnis kostiumas, tuo daugiau svorių jums reikės, norint pasinerti.

Nepamirškite atkreipti dėmesį į kostiumo kelnių viršų. Įsisenijusi nuomonė kad kostiumas būtinai turi būti su petnešomis "Long John", antai toks kostiumas bus šiltesnis. Galbūt, keliais procentais, tačiau tai niekis palyginus su tuo, kiek tai sukelia nepatogumų. Didėja vandens cirkuliacijos po švarku tikimybė, labiau spaudžiama krūtinė kas sunkina kvėpavimą, reikalinga 1-2 kg daugiau svorio sistemoje ir ka jau kalbėti jei prispirtų "didelis gamtos reikalas". Todėl, visada rinkdamiesi teikite pirmenybę kelnėms be petnešų, aukštu liemeniu High waist (HW). Dar geriau, kad jose būtų imontuotas ir Pee vamzdelis (drenažas) leidžiantis šalinti skysčių perteklių tiesiog vandenyje bet kuriuo metu. Būtent su tokiomis kelnėmis ir komplektuojami mūsų siūlomi Polosub kostiumai.

 Plaukmenys (lastai)

Rinkoje yra tikrai nemenkas plaukmenų pasirinkimas. Vyrauja nuomonė kad būtent ilgi plaukmenys reikalingi medžiojant, tačiau nebūtinai. Jeigu jūs nardysite pagrinde į didelį gylį, mažai judėsite akvatorijoje, tuomet ilgi, kietoki  pelekai jums puikiai tiks. Jeigu planuojate medžioti tarkim iki 15 m gylio, daug judėsite vandens paviršiuje, tuomet ieškokite trumpesnių, platesnių ir minkšto ar vidutinio standumo plaukmenų. Labai praktiška turėti plaukmenis kurie suteikia galimybė išimti ir pakeisti esamą mentę kita. Tokiu atveju jums pakanka turėti 2-3 skirtingas poras menčių ir jūs puikiai prisitaikysite savo plaukmenis prie įvairų nardymo salygų. Iš tokių plaukmenų labiausiai paplitę Leaderfins plaukmenys. Gana svarbi pelekų sudedamoji dalis - "kaliošas". Nuo jo dizaino, gamyboje panaudotų medžiagų ir aišku išmieros labai priklausis kaip fiksuojasi jūsų koja, kaip komfortiškai ir ilgai jūs plaukiosite. Jei spaus – turėsite skausmingų pritrynimų, ar net mėšlungio spazmų,  bus per laisvi - plaukmenys kels pašalinius garsus, galite net pamesti plaukmenis. Visi freediving'ui ir medžioklei skirti plaukmenys yra „uždaro kulno" tipo tam kad jokios pašalinės detalės netrukdytų jūsų judėjimui vandenyje. Plaukmenys dėvimi su neopreno kojine ant kojos. Nepamirškite į tai atsižvelgti matuodamiesi plaukmenis! Mūsų sąlygomis vasarą pakanka 5 mm storio kojinės, pavasarį-rudenį tiks 7 mm, o arčiau žiemos jau rekomenduotinos ir 9 mm kojinės. 

Rekomenduojame Leaderfins plaukmenis - platus modelių, spalvų, standumo pasirinkimas, puikus kainos ir kokybės santykis. Nebrangūs (45 EUR/pora) ir  kokybiški kaliošai, įsigijus antrą kito dydžio porą, galima komfortiškai plaukioti ištisus metus naudojant reikiamo storio kojines.

 

Svorių sistema

Svorių sistema padeda įveikti kostiumo plūdrumą, išsibalansuoti ir patogiai nardyti reikalingame gylyje.. Populiariausia tradicinė - svorių diržas su ant jo suvertais švino svareliais. Kita populiarėjanti sudėtingesnė sistema - įvairios svorių liemenės iš guminių, kaproninių diržų, neopreno ir kt. medžiagų. Kadangi žmonės yra skirtingų ūgio, svorio ir sudėjimo, o tuo pačiu ir jų kostiumai, kiekvienam žmogui reikalingas individualus svoris, kompensuosiantis kostiumo plūdrumą. Žinoma, svoris priklauso nuo gylių, į kuriuos nardoma, tačiau medžiotojas turėtų reguliuotis svorį taip, kad bent jau iki 6 metrų gylio būtų teigiamai plūdrus. Incidento atveju, netekusį sąmonės medžiotoją kostiumas iškeltų į paviršių (su sąlyga jog jis negiliau 6 metrų). Nepersistenkit su svoriais! Yra žymiai lengviau panerti su ypatingai teigiamai plūdriu kostiumu, negu iškilti su ypač neigiamai plūdriu kostiumu. Dar plūdrumui pasitikrinti: pilnai iškvėpkite, plūduriuodamas paviršiuje – turite neskęsti.

 

Peilis

peilis_242Medžiotojo peilis turi atlikti dvi pagrindines funkcijas: nuraminti laimikį bei padėti nardytojui kritinėje situacijoje įsipainiojus į tinklą, meškerių valą, virves ir pan. Peilis turėtų būti smailus ir aštrus, greitai ištraukiamas iš dėklo bet kuria ranka. Peilis gal i būti tvirtinamas prie kojos, rankos, krūtinės, svorių sistemos. Gerai užsirekomendavę modeliai: Pelengas Volga, Maestro, Omer Laser, New Miniblade.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pirštinės ir kojinės

pirstines_100

Pirštinės skirtos apsaugoti rankas nuo šalčio bei mechaninių pažeidimų. Dažniausiai jos būna penkių pirštų ir 3-5 mm storio. Trijų pirštų pirštinės, nors ir ne tokios patogios, kaip taisyklė būna šiltesnės ir siuvamos iš 5-9 mm neopreno ir skirtos šaltam vandeniui. Kojinės skirtos pėdų šilumai palaikyti ir apsaugoti pėdas nuo nutrynimų. Priklausomai nuo vandens temperatūros, naudojame 2-11 mm storio kojinės. 

 

Šautuvas


Amžinas klausimas - arbaletas ar pneumatas? Vienareikšmį atsakymą rasti sunku. Labai svarbu, kokiomis  salygomis ir kokią žuvį planuojate medžioti. Kaip žinia, ungurį medžiojame "šakute", šūvio atstumas nedidelis, iš viršaus į apačią, todėl ginklui keliami reikalavimai minimalūs. Čia geriausiai tiks neilgas, 50-60 cm pneumatas. Įsisenijusi klaidinga nuomonė kad Lietuvoje vanduo neskaidrus, šaudoma iš arti, dažnai tik žolėje todėl siūloma dairytis tik į 50-70 ilgio pneumatus. Dalis tiesos tame yra, mūsų vandenys tikrai ne iš skaidriųjų bet kaip yra trumpi pneumatai, taip yra trumpi ir arbaletai, kurie šauna galingai ir itin taikliai. Todėl drąsiai galima rinktis ir neilgą arbaletą. Siūlome laiko patikrintus ir mūsų naudojamus graikiškus PATHOS. Pvz. modelis Open PRO turi visus aukštos klasės arbaleto bruožus ir puikų kainos kokybės santykį. Vieno ginklo visiems atvejams nėra todėl įgiję truputį patirties ir norėdami tobulėti, greit suprasite, kad arsenalą nori nenori teks pildyti. Neretai mūsuose skaidrumas siekia 2,5-3 m ir tada su 50 ilgio pneumatu tikėtis rimtesnio laimikio naivu. Reikalingas tolimas taiklus ir galingas šūvis.

Pietų Europos šalyse kur povandeninė žūklė itin populiari ir turi gilias tradicijas o matomumas jūrose dažnai siekia keletą ar net keliolika metrų, dažniausiai naudojami arbaletai. Pneumatai naudojami nebent urvuose, grotuose, po akmenimis kuomet šaunama iš arti. Tačiau pastaraisiais metais sparčiai ėmė populiarėti ir galingi pneumo-vakuminiai šautuvai šūvio atstumu nenusileidžiantys ilgiems arbaletams. Naujas vardas iš karto šovęs į populiarumo viršūnes - LG sub Manilu Revolution. Tai ne tik puikiai veikiantis, itin taiklus ir galingas įrankis bet ir tikras meno kūrinys. Šis ginklas nepaprastai tiksliai pagamintas, surinktas ir subalansuotas. Jį paėmus - tiesiog tirpsta rankose. Galimi jo ilgiai - 62; 72; 82; 92; 102; 112; 117 ir 124 cm. Taigi, ilgių pasirinkimas tikrai didelis, tiek lietuviškoms "baloms" tiek Atlantui.

Daugiau sužinosite apsilankykite mūsų e-shopo skyriuje "Spearfishing tools".